Категорії
Статті

Експлуатація та зарядка гелевих та AGM акумуляторів

Експлуатація та зарядка гелевих та AGM акумуляторів

Купуючи батарею, враховуйте, для якого пристрою ми її будемо використовувати (зручність носіння, кількість споживаного струму, циклічна або буферна робота).
  • Буферна робота (аварійне джерело живлення) – батарея постійно підключена до системи зарядки і є аварійним джерелом живлення у разі зникнення напруги в мережі
  • Циклічна робота – акумулятор є основним джерелом живлення для пристрою і після розряду відключається від навантаження та заряджається, наприклад: електродвигун для човна, понтона
Купуючи батарею, пам’ятайте, що найкраще використовувати батарею з ємністю трохи вище нашої вимоги, якщо це дозволяє місце установки, а наявність запасу ємності захистить нас від повної розрядки батареї.
Акумулятор ні в якому разі не можна розряджати нижче 10,5 В для акумулятора 12 В і 5,25 В для акумулятора 6 В, розряд акумулятора нижче цього значення може призвести до незворотних змін в акумуляторі, що призведе до зниження його ємності та водночас його корисну цінність. Для контролю стану заряду і захисту від глибокого розряду акумулятора використовуються різні види захисту (battery discharge guard).

Ймовірний час роботи нового акумулятора можна розрахувати за формулою:

  • h = ((Ah x V) / W ) / 1,6
  • h – тривалість роботи в годинах
  • Ах – ємність акумулятора
  • V – напруга акумулятора
  • Вт – потужність, споживана пристроєм
  • 1,6 – швидкість розряду акумулятора
Нові акумулятори заряджаються виробником, але коли вони потрапляють до наших рук, це займає деякий час, тому відразу після покупки акумулятора слід підключити акумулятор до зарядного пристрою, щоб заповнити втрату енергії (акумулятори, які довго не заряджалися піддається легкому саморозряду).

Акумулятор слід заряджати до повного заряду.

Користуючись акумулятором, пам’ятайте, при якій температурі він буде використовуватися. Оптимальна робоча температура для гелевих акумуляторів 20°C. Робота при підвищених температурах скорочує термін їх служби. Це означає, що батарея, яка працює, наприклад, при 33°C, збереже 50% свого терміну служби. Тому розміщуйте батарею подалі від пристроїв, які є джерелом тепла (наприклад, трансформатора, радіатора), залиште принаймні 1,5 см простору навколо батареї, використовуйте пристрої з вентиляційними отворами в корпусі для забезпечення вільної циркуляції повітря та використовуйте ефективні природні або примусової вентиляції.
Експлуатація акумулятора при низьких температурах призводить до зниження його ємності, про що слід пам’ятати при виборі ємності акумулятора і підбирати її з відповідним запасом. При температурі 0°C доступно приблизно 85%, а при мінус 10°C і мінус 20°C — 75% і 65% номінальної потужності відповідно.
Під час використання акумулятора після того, як він розрядився, не зволікайте з його зарядкою. Найкраще заряджати акумулятор протягом 24 годин після розряду. Не рекомендується зберігати акумулятор у розрядженому стані, оскільки це скорочує термін його служби.
При зарядці акумулятора дотримуйтеся основних правил: кінцева зарядна напруга не повинна перевищувати 15 В, а максимальний зарядний струм не повинен перевищувати 0,3 С. (де С – ємність акумулятора)
Мінімальний зарядний струм приймається 0,1C, де C — ємність акумулятора. При незначних струмах (0,1C) нова ефективна батарея буде заряджатися повільно, а в старій, зношеній той самий струм навіть не покриє втрат на саморозряд. Для зарядки акумуляторів варто використовувати автоматичні зарядні пристрої, які, коли акумулятор досягає необхідної напруги, система не відключає зарядний пристрій, і з цього моменту на акумуляторі підтримується постійне значення напруги, виміряне безпосередньо на полюсів батареї, і коли напруга на полюсах падає, зарядний пристрій сам перезаряджає батарею.
Зберігаючи батарею протягом тривалого періоду часу та бажаючи зберегти її максимальний термін служби, ви повинні перш за все зберігати її сухою та зарядженою, бажано в приміщенні, у сухому та прохолодному місці. Примітка: мокрий корпус акумулятора збільшує ймовірність саморозряду. Видаліть бруд і накопичений пил сухою ганчіркою або щіткою.
Якщо акумулятор не під’єднано до зарядного пристрою, перевіряйте його стан раз на місяць і заряджайте його раз на три місяці. Акумулятор, який зберігається таким чином, дозволить нам довше зберігати його працездатність і підтримувати його в постійній готовності до роботи.
Рекомендується заряджати гелеві акумулятори методом постійної напруги з обмеженням струму (наприклад, автоматичні зарядні пристрої EST). Початковий зарядний струм не повинен перевищувати 0,3 ємності акумулятора (бажано 0,1 ємності акумулятора).
Зарядна напруга під час буферної роботи має становити від 2,25 до 2,30 В/елемент (рекомендовано 2,275 В/елемент), тобто від 13,5 до 13,8 В для 12-вольтових батарей і від 6,7 до 6,9 В для перезаряджуваних батарей 6 вольт.
Напруга зарядки під час циклічної роботи становить 2,4 В/елемент, тобто 14,4 В для 12-вольтових акумуляторів і 7,2 В для 6-вольтових гелевих і AGM акумуляторів відповідно.
Свинцево-кислотні акумулятори чутливі до повторних перерозрядів. Занадто глибокий розряд акумулятора обмежує його здатність накопичувати енергію, зменшує його ємність і скорочує термін служби. Надмірний розряд може бути також викликаний тим, що розряджену батарею залишати на тривалий час без зарядки, оскільки відбувається саморозряд, що може призвести до ще більш глибокого розряду. Занадто глибоко розряджені батареї сульфатуються, що призводить до часткової незворотної втрати доступної ємності. Виробник очікує термін служби приблизно 10-12 років для правильно використовуваних батарей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *